Jste zde

Domů

Kanárské ostrovy v kostce

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy patří mezi nejoblíbenější evropské turistické destinace. Nacházejí se v jižním Atlantiku při západním pobřeží Afriky, a vyznačují se po celý rok mírným podnebím, které umožňuje v zimním období opustit studenou a vlhkou střední Evropu.

Již v 60. letech minulého století přistáli na letišti ostrova Gran Canaria první turisté. Dnes jsou ostrovy hojně navštěvované ve všech ročních obdobích. Největší ostrovy Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura se postarají o pestrou dovolenou.

Většina malých a klidných míst se nachází v severních částech těchto ostrovů. Nenajdete zde žádná velká hotelová zařízení, jen malé pláže, na kterých ale někdy je tak silné vlnobití, že je koupání velmi obtížné. Kromě toho je obloha na severu také častěji zatažená. Pokud ale máte rádi klid, takové menší nedostatky vám jistě vadit nebudou. Na druhou stranu zde najdete mnohem více zeleně, přátelské obyvatele a mnoho potravin z vlastní produkce.

Klidné jsou také menší ostrovy La Palma, La Gomera, El Hierro anebo La Graciosa, které jsou známé především pro pěší turisty. Na všech ostrovech, malých i velkých, jsou ale ideální podmínky pro vodní sporty. Z tohoto důvodu má také každý Kanárský ostrov své vlastní „skalní“ fanoušky.

Všechny ostrovy jsou sopečného původu, a tak se centra ostrovů vyznačují vysokými horami až do výšky 3000 metrů. Jen Lanzarote (nejvyšší vrchol 670 m) a Fuerteventura (807 m) jsou poměrně ploché ostrovy. Turisté, kteří chtějí ostrovy prozkoumat na vlastní pěst autem, by tak měli počítat s obtížnými trasami po serpentinách. Kdo má strach z výšek by měl určitě vynechat některé silnice, například na severozápadním pobřeží ostrova Gran Canaria.

Ve vysokých horách na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hierro také pravidelně prší díky mrakům, které se táhnou od Atlantského oceánu.

Bujná vegetace na severu, nekonečné písečné pláže na jihu a rozeklané hory uprostřed, to je Gran Canaria. Ostrov nabízí mnoho sportovních možností: Fantastická golfová hřiště na severu i jihu, jízdu na koni, potápění a jiné vodní sporty, Obzvláště surfaři si přijdou na své na východě ostrova, mezi pláží Playa de Vargas a městem Pozo Izquierdo, kde se každý rok v červenci dokonce koná mistrovství světa ve windsurfingu. S hlavním městem Las Palmas je Gran Canaria nejlidnatějším ostrovem souostroví. Dalšími významnými místy na ostrově jsou Telde, Vecindario, Arucas a Gáldar.

Tenerife je jedním z nejoblíbenějších prázdninových ostrovů ve Španělsku, každý rok zde stráví dovolenou více než pět milionů lidí. Na tomto největším kanárském ostrově také najdete nejvyšší horu Španělska - Pico del Teide (3715 metrů). I když je v letoviscích na jihu a severu ostrova teplo, na vrcholku je velmi chladno a často zde leží i sníh. Na severu jsou zajímavé především hlavní město Santa Cruz, pohoří Anaga a Puerto de la Cruz. Na jihozápadě jsou turistická letoviska Los Cristianos a Playa de la Americas. Pokud pojedete na jihovýchod, dostanete se na známou surfařskou pláž El Medano.

Nikdo jiný neovlivnil ostrov Lanzarote tolik, jako umělec César Manrique. Každá jízda autem po ostrově znamená cestu velkolepou krajinou a uměním. Dovolená na ostrově ohně nabízí bizarní geologické formace obklopené krásnými plážemi, čisté moře, jasné slunce a možná ty nejpřívětivější obyvatele Kanárských ostrovů.

Fuerteventura je zase ostrovem kilometry dlouhých pláží, které tvoří světlý písek a nabízí mnoho vodních sportů všeho druhu. A co je důležité, mnoho lidí si myslí, že druhým největším Kanárským ostrovem je Gran Canaria, ale to je omyl, je to právě Fuerteventura. Díky tomu, že zde nejsou vysoké hory, všechny pasátové mraky přejdou přes ostrov a „vyprší“ se teprve v mnohem vyšších horách okolních ostrovů Tenerife, Gran Canaria, La Palma a La Gomera. Proto je na ostrově Fuerteventura nedostatek vody velkým problémem, který je umocněn tím, že zde stoupá cestovní ruch.

La Gomera v minulosti nebyla ostrovem pro běžné turisty. Žilo zde mnoho odpadlíků a příznivců hippies. Dokonce se zde rozšířily i různé sekty a podivné komunity. Dnes je La Gomera ostrovem pro outdoorové nadšence a milovníky života. Dovolená je zde dražší než na sousedních ostrovech, je zde omezený počet lůžek k ubytování, a tak si zde přijdou na své zejména ti, co hledají klid za více peněz.

A který ostrov je nejmenší z sedmi velkých ostrovů? Správně: El Hierro. Jen asi 60 000 turistů zde každý rok stráví svoji dovolenou, a jejich počet se ani měnit nebude, protože další ubytovací zařízení zde rozhodně nejsou plánována. Jeho návštěvu určitě nedoporučujeme milovníkům párty a a kultury, a rodinám s dětmi jen v tom případě, pokud rádi chodí pěšky nebo se potápí.

Kanárské ostr. na FB

Arrecife

22.07.2018 - 10:00

FairNorth-northeast, Fresh breeze, 8.6 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1016.3 hPa

Las Palmas de Gran Canaria

22.07.2018 - 10:00

CloudyNorth, Moderate breeze, 6.8 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1017.8 hPa

Puerto del Rosario

22.07.2018 - 10:00

Clear skyNorth-northeast, Moderate breeze, 6.7 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1016.5 hPa

Santa Cruz de La Palma

22.07.2018 - 10:00

FairNorth-northeast, Moderate breeze, 5.6 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1018.9 hPa

Santa Cruz de Tenerife

22.07.2018 - 10:00

CloudyNorth, Gentle breeze, 5.2 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1018.5 hPa

Předpověď počasí na yr.no.