Jste zde

Domů » Fuerteventura

Morro Jable

Městečko Morro Jable leží na Kanárském ostrově Fuerteventura, na jižním pobřeží poloostrova Jandia.

Místní centrum se rozkládá v údolí mezi dvěma skalnatými kopci u pobřeží Atlantiku.

Mezitím se městečko rozšířilo přes oba kopce východně a západně od údolí.

Ve východní části Morra Jable začíná hotelová "vesnička" Playa de Jandia, která se táhne několik kilometrů podél písečné pláže.

Severně od obce se rozkládají hory sopečného původu, s nejvyšším vrcholkem Pico de la Zarza (807 m).

Historie

Až do 70. let minulého století to byla odlehlá stará rybářská vesnička.

Teprve poté, kdy sem byla vybudována silnice, se tu pomalu začal rozšiřovat cestovní ruch.

Postavilo se mnoho hotelů v brutalistickém stylu, které terasovitě stojí na strmých svazích podél pobřeží.

Tak se obec zařadila mezi nejdůležitější centra cestovního ruchu na ostrově Fuerteventura.

Pláže

Přibližně ve středu pláže Playa de Morro Jable stojí maják, kde se pláž rozděluje do dvou částí: severní úsek zvaný El Saladar a jižní Playa del Matorral.

Pláž je ideální pro dlouhé procházky a samozřejmě také k osvěžující koupeli v Atlantiku. Několikrát jí byla udělena Modrá vlajka, symbol kvality. Je tak ideální i pro rodiny s dětmi.

V křišťálově čisté vodě si přijdou na své vyznavači vodních sportů, můžete si vyzkoušet surfování, vodní lyžování nebo potápění.

Podél krásné pláže vznikla promenáda, která spojuje obec s letoviskem Playa de Jandia. Promenáda s útulnými restauracemi a nákupní ulice v blízkosti starého přístavu lákají k posezení a lenošení.

Na začátku promenády jsou mimochodem nejstarší restaurace v obci, legendární "Charly" a nejpopulárnější rybí restaurace "Las Lajas".

Po celé délce pláže Playa de Morro stojí plážové bary, kde je možné dopřát si malé občerstvení, aniž byste museli chodit někam daleko. V blízkosti majáku je dokonce část pláže vyhrazena nudistům.

U majáku je také oblíbené místo k surfování, kde mořská vlna "Cruz Roja" za příznivých povětrnostních podmínek dělá z tohoto sportu velmi zvláštní zážitek.

Zajímavosti

Romantickou atmosféru zažijete při návštěvě ve večerních hodinách, kdy slunce malebně zapadá za Atlantský oceán. V té době můžete také vidět na obzoru rozsvícené lampičky na rybářských lodích, které míří na noční rybolov.

Západně od centra se nachází nový přístav, který vznikl teprve v 80. letech 20. století. Vyplouvají odtud trajekty spojující Fuerteventuru s dalšími Kanárskými ostrovy Gran Canaria a Tenerife.

Jako zelená oáza působí krásný park, který vznikl na okraji městečka. Kromě velké dětského hřiště nabízí pěkná místa pro odpočinek.

Ačkoli Morro Jable neoplývá zvláštní krásou, získává si mezi turisty stále větší oblibu. A to i přes to, že klasické pamětihodnosti, jako jsou kostely nebo muzea, tady budete hledat marně. Ti, kteří hledají domorodou zvláštní atmosféru, jí tady totiž najdou.

V mnoha místních barech pijí "Majoreros", jak jsou nazýváni původní obyvatelé ostrova, svá piva a v restauracích pojídají tapas. Senioři se zase večer setkávají na bývalé návsi Plazoleta Cirilo Lopez (v blízkosti plážové promenády) ve stínu stromů.

Doporučujeme také výlet do chráněné přírodní oblasti písečných dun El Jable, která se nachází v blízkosti Morra Jable. Tyto "hory" z bílého písko tvoří se svými zelenými údolími a ohroženými živočichy vzácný ekosystém.

Přístav v letovisku Morro Jable, Fuerteventura
Autor: Invvigren

Místo

Morro Jable, Fuerteventura 28° 3' 4.2192" N, 14° 21' 7.164" W
Location

Kanárské ostr. na FB